karadenizsilahcilik facebook
karadenizsilahcilik twitter
karadenizsilahcilik youtube
Her türlü YİVLİ TÜFEK ve AV TÜFEĞİ için özel yapım ayak imalatı

Yivli Tüfekler Hakkında Bilgiler

Yivli tüfekler genelde büyük yaban hayvanların avında kullanılır. Ateşleme sadece tek kurşunla olur . Namluları yüksek kaliteli çelikten imal edilmiş olup , yivsizlere göre daha kalındır . Ateş esnasında fişek yatağında ve namluda büyük basınç oluşmaktadır.

Yivli tüfekler genelde büyük yaban hayvanların avında kullanılır. Ateşleme sadece tek kurşunla olur . Namluları yüksek kaliteli çelikten imal edilmiş olup , yivsizlere göre daha kalındır . Ateş esnasında fişek yatağında ve namluda büyük basınç oluşmaktadır ( 3000-4000 kcal/cm ) bu oran yivsizlere göre 5-8 kat daha büyüktür. Namlu uzunlukları 54 - 58 - 60 - 65 cm´ dir . Namlu içi dönen kanallardan oluşur , kanal araları da yivdir . Yivler genelde 4-6 adetten oluşur , bazen de 8 adet . Bu sayede kurşun , döner hareketi ile namludan hem yivme kazanarak hem de isabet oranı artarak çıkar , bu da atış mesafesinin uzamasını sağlar . Yivli tüfeğin kalibresi namlu içinde karşılıklı yivler arasında milimetre olarak ölçülür . Kalibre yazısına , fişek yatağı uzunluğunun yazısı da eklenir . Mesela,7(kalibre)x57(fişekyatağı); 7x64; 7,62x54 vs ...

Dürbünsüz 100 - 120 metre arası isabetli atış yapılabilir . Ayrıca bütün yivlilere dürbün takılabilme imkanı vardır , bu sayede isabet oranı 200- 250 metre ´ye kadar çıkabilir . Daha uzak mesafelerde tecrübeli atıcılar başarılı olabilir .

Fişeklerin altında yazı vardır , 1. rakam kalibre , 2. rakam fişek yatağının uzunluğunu gösterir. Bazılarında harfler vardır , mesela " K " harfi gibi . Bunlar fişeğin alt kısım şeklini ve tüfeğin kırmalı olduğunu gösterir. Mesela " 7x65 K " Çifte kırmalı anlamına gelir . Altında harf olmayanlar da otomatik ve yarı otomatik içindir . Fişeklerin altında " 8 " yazıyorsa güçlendirilmiş fişek anlamına gelir ve atılan kurşunun çapı büyültülür .

Yivliler için birkaç çeşit fişek vardır .
1. Fişeğin önündeki kurşun sivridir, bunlar avlanacak hayvanın derisi kıymetli olduğundan , derisini yırtmamak amacıyla , genellikle küçük kalibreli ( 5,6 mm ) yivlilerde kullanılır .
2. Fişeğin önündeki kurşun yuvarlak uçludur , daha iri avlar ( ayı , domuz , geyik vs ... ) içindir . Ava çarpınca ucu mantar gibi açılır , şok etkisi yaratır .Bunlar da 7mm ; 7,62mm ; 8mm ; 9,3mm kalibreli yivliler içindir .
3. Fişeğin önündeki kurşun birkaç alaşımdan oluşur , ava çarptıktan sonra parçalanır . Daha küçük avlar için kullanılır . ( Karaca , tilki vs ... )
Bütün kalibrelilerde kullanılır .

Yivlilerde kurşunun namludan çıkış hızı = 760 - 1200 m/sn.

Video Galerimiz

Online Destek

Online Destek
Yavuz-16 Girsan Yetkili Satıcısı

Yavuz-16 Girsan Yetkili Satıcısı

Döviz Kurları

Satış:
Alış:
Satış:
Alış:
Copyright © 2012-2015 Karadeniz Silahçılık
Çetintürk Bilgisayar